Dobry, wiosenny czas!

Wiosna, jak co roku, zjawiła się u nas zgodnie z właściwą datą w kalendarzu – już jutro 21 marca rozpocznie się oficjalnie i miejmy nadzieję, na dobre! Większość z nas pewnie nie mogła jej się już doczekać. Ponownie zawitała do naszych domów, ogrodów, żłobków i przedszkoli, sprawiając radość przede wszystkim najmłodszym. Wiosenne rytuały, wiosenne spacery, wiosenne zabawy kreatywne są tym, co – wyjątkowo  w tym roku – może nam sprawić jeszcze większą radość niż zwykle. Panią Wiosnę w tym roku zapraszamy wyjątkowo bardziej do naszych domów, dlatego poniżej znajdziecie szereg  wiosennych propozycji, które z pewnością umilą Wam ten domowy czas z najmłodszymi!

Witamy Panią Wiosnę

Wiosenne kwiaty

Przygotuj żółte papilotki na babeczki, kartkę papieru, zieloną i żółtą bibułę, nożyczki i klej.
Z papilotek wytnij kształt żonkila – wystarczy jedną odpowiednio ponacinać, nakleić denkiem na kartkę, a drugą lekko zawęzić i wkleić w środek. Z bibuły skręć łodygi, wytnij trawę i listki. Wszystko przyklej na kartkę, tworząc wiosenną kompozycję.

Marzanna

To symbol wiosny, dlatego warto wspólnie – rodzinnie stworzyć piękną marzannę przykładowo z bibuły i papieru. I to w wersji mini!

Potrzebujesz drewnianej łyżki, kolorowych bibułek, rudej włóczki, plasteliny, ziaren jałowca lub pieprzu, niezbędny będzie też klej i nożyczki. Wykorzystując kształt drewnianej łyżki, stwórz głowę – z plasteliny uformuj oczy i wypełnij je ziarnem pieprzu lub jałowca, z plasteliny wyklej nosek i uśmiech. Ruda włóczka posłuży ci do zrobienia włosów, a z kolorowych bibułek stwórz sukienkę.

Tak symboliczną marzannę możecie zostawić w swoim domu wkładając ją do donicy z wiosennymi kwiatami czy sadzonkami.

Pamiętaj, że jeśli chcesz tradycyjnie marzannę „utopić” w rzece musisz skorzystać z naturalnych materiałów, by dbać o środowisko!

Pani Wiosna

Ulubiona praca plastyczna naszych maluszków! Co roku tworzenie, malowanie, wyklejanie, wycinanie Pani Wiosny jest na prowadzeniu wśród wszystkich plastycznych prac żłobkowych i przedszkolnych.

Przygotuj duży kawałek bristolu lub sztywną większą niż a4 kartkę papieru, naszkicuj postać Pani Wiosny, który wspólnie – rodzinnie wypełnicie!

Jak?

Wiosenny ogród

Czyli sadzimy zioła i warzywa! Marzec to najlepszy czas na pierwsze wysiewy nasion. Stwórzcie domowy, wiosenny ogródek!

Co będzie potrzebne?

Rozkładamy folię lub gazety tak, by zabezpieczyć podłogę na której będziemy działać – sadząc z dziećmi może się to okazać konieczne, by ziemia nagle nie znalazła się wszędzie! Do skrzynek i doniczek wsypujemy odpowiednią ilość ziemi, dłonią robimy dołek do którego wsypujemy nasionka. Zraszamy nasze sadzonki wodą, odstawiamy w słoneczne miejsce i wspólnie wykonujemy kolorowe etykiety z podpisami roślin, które wbijemy do doniczek! Czekamy aż wszystko pięknie zacznie rosnąć – doglądajcie roślin każdego dnia.

Wodne eksperymenty

22 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wody. Wykorzystajcie ten czas na edukację dotyczącą ochrony środowiska, tego skąd się bierze woda, ile jej jest na świecie, jak i dlaczego warto ją oszczędzać!

W ramach akcji poznajemy wodę, możecie także zrobić domowe, wodne eksperymenty! Przykładowo barwiąc wodę! Przy tej okazji nie tylko poznamy to, jak zachowuje się woda, ale także nauczymy się kolorów, ich zachowania po zmieszaniu barw i poćwiczymy motorykę małą.

Co potrzebujemy?

Słoiki lub szklanki napełnij wodą, najpierw zaczniecie proces barwienia! Dla każdego malucha to atrakcja – wodę możecie zabarwić albo barwnikami spożywczymi, albo dodaniem do niej odrobiny farby, albo zamoczeniem (w ciepłej wodzie) kolorowych bibułek. Możecie stworzyć kolory podstawowe, a następie zobaczyć co się dzieje kiedy zmieszamy kolory podstawowe ze sobą! Gdy fascynacja kolorami opadnie, przechodzimy do kolejnego etapu – dajemy dziecku pipetę i prosimy, by kropla po kropli uzupełnił puste opakowanie po tabletkach. Na tym etapie również można mieszać kolory! Precyzyjne zbieranie wody pipetą i uzupełnianie otworów w opakowaniu to świetny trening dla rączek, ale też nauka precyzji i cierpliwości! Jeśli chcesz na koniec precyzyjnie wylane krople w opakowaniu włóż do zamrażalki i pokaż jak woda przechodzi w inny stan skupienia!

Wiosenny spacer

Nie zapominajmy o spacerach, które są wskazane dla naszego zdrowia i higieny psychicznej. W czasie, kiedy zalecane jest pozostanie w domu, wybierajmy odludne miejsca, rezygnujmy z placów zabaw i parków, obszarów spacerowych pełnych ludzi. Musicie w swoich planach wybrać miejsce nietypowe, takie w którym nie spotkacie nikogo innego! To też może być wiosenne wyzwanie! Wybierzcie się na wycieczkę do lasu, ale nie tego gdzie wszyscy, na odległe i odludne pola, a nawet w naszym śląskim wydaniu – na zapomniane przez wszystkich hałdy! Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa – nie wybierajcie transportu publicznego, dbajcie o higienę myjąc i dezynfekując po powrocie ręce, zwracajcie też uwagę na to, by Wasze maluchy nie wkładały rączek do buzi i trzymały je z daleka od twarzy.

Jak już wybierzecie się na leśny lub polny spacer, koniecznie poszukajcie pierwszych symboli wiosny: krokusów, przebiśniegów, pierwszych pąków na drzewach, posłuchajcie śpiewu ptaków i spróbujcie zgadnąć do kogo należy! O tym, co jeszcze można robić na wiosennym spacerze napiszemy dla Was niebawem. Zaproponujemy też zabawy ogrodowe dla wszystkich tych, którzy mają ogród i muszą rozpocząć w nim wiosenne prace. Pamiętajcie! Spacery nie są złe, jednak dbajmy o siebie i unikajmy standardowych, dziecięcych i spacerowych miejsc.

Na koniec przypomnimy jeszcze, że 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa. Co roku na znak integracji i solidarności z osobami z zespołem Downa, nasze maluchy wkładały do przedszkola dwie różne skarpetki – kontynuujcie ten drobny gest również i w tym roku, w zaciszu domowym!