Rusza projekt Świadomy Rodzic!

Bycie rodzicem jest trudne. Przygotowując się do roli rodzica nigdy nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Życie pisze swoje scenariusze i weryfikuje nasze oczekiwania. Niektórzy nawet twierdzą, że lepiej nie oczekiwać, by później nie było rozczarowań. I coś w tym jest – lepiej chyba brać to, co się dzieje bez oczekiwań i planów, na żywo analizując. Tego nas uczy rodzicielstwo. Może się wydawać, iż spontaniczne płynięcie z prądem nie jest dojrzałe, ale jest. Jeśli w odpowiednich momentach chwycimy za ster. Poza całą rodzicielską spontanicznością, warto jednak być świadomym rodzicem. Świadomym, to znaczy myślącym o tym, co może się wydarzyć, niekoniecznie rodzicem z planem zaradczym na wszystko, ale rodzicem, który uruchomi myślenie, wtedy kiedy to konieczne.

Od ponad 10 lat prowadzimy żłobki i przedszkola na Śląsku. I odkąd pamiętamy, rodzice zawsze zadają nam różne pytania dotyczące rozwoju dziecka, jego zachowania, kontaktów z rówieśnikami. Pytacie jak sobie radzi, jak je, jak śpi, jak się bawi. Dziś – po 10 latach – naszych doświadczeń ruszamy z cyklem spotkań dla rodziców w naszej placówce: „Świadomy Rodzic”. Spotkania będą się odbywać co trzy miesiące, czyli w nadchodzącym roku szkolnym planujemy poruszyć cztery tematy: we wrześniu, w grudniu, w marcu oraz czerwcu. Poniżej przedstawiamy Wam tematy spotkań i tym samym zapraszamy do udziału (i zapisów! – chcemy wiedzieć ile osób będzie uczestniczyło w spotkaniach, które tworzymy dla Was – drodzy rodzice).

Na pierwsze wrześniowe spotkanie w ramach cyklu „Świadomy Rodzic” zapraszamy 22 września (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy Bajkowej Krainie, Katowice ul. Paderewskiego 32) oraz 29 września do placówki Tęczowa Kraina na ul. Łętowskiego 32 B, Katowice.

Nasze spotkania kierujemy dla dwóch grup wiekowych: rodziców dzieci 0-3 lata oraz rodziców dzieci 3-6 lat.

We wrześniu skupimy się na prawidłowym rozwoju dziecka. Tematyka ta może także zainteresować wszystkie przyszłe mamy, dlatego gorąco zapraszamy także przyszłych rodziców bądź przyszłe mamy!

W czerwcu skupimy się na pracy PPP i zaburzeniach rozwojowych, stąd zapraszamy szczególnie (ale nie tylko) rodziców dzieci w integracji, rodziców dzieci z zaburzeniami, ale i tych, którzy podejrzewają nieprawidłowości.

WRZESIEŃ

22 września godzina 16.30 zapraszamy rodziców dzieci w wieku 3-6 lat / Paderewskiego 32 B, Katowice
29 września godzina 16.30 zapraszamy rodziców dzieci w wieku 0-3 lata / Łętowskiego 32 B, Katowice-Ochojec

Prawidłowy rozwój dziecka
– Rozmowy o zaburzeniach i dysfunkcjach u dzieci
– Kamienie milowe
– Ciąża i poród oraz wpływ na rozwój dziecka
– Maluchy i rola położnej
– Fizjoterapia maluszka

 

GRUDZIEŃ

Poznaj lepiej swoje dziecko
– O tym, co najbardziej mu potrzebne
– Co możesz zaoferować swojemu dziecku będąc jego rodzicem
– Jak bawić się z dzieckiem
– Rytuał dnia, codzienność

MARZEC

Co chce mi powiedzieć moje dziecko
– Mamo, tato – zrozum mnie!
– O tym, co nasz maluch próbuje nam powiedzieć
– O tym, w jaki sposób stara się nam to powiedzieć
– Rola bliskości

CZERWIEC

Warto więc… WWR i Kształcenie Specjalne
– Co zrobić, gdy dowiadujemy się, że nasze dziecko potrzebuje opinii o WWR / lub ma opinię o WWR / lub o Kształceniu Specjalnym
– Jak pracować z dzieckiem
– Gdzie szukać pomocy
– Dlaczego warto zaufać specjalistom i działać

 

Zapisy na spotkania: biuro@btk-integracja.pl oraz katowice@btk-integracja.pl – prosimy w wiadomości podać wybrany temat i termin (lokalizacja Paderewskiego lub Łętowskiego).