Wybór żłobka dla rodziców to często bardzo trudne zadanie. Na rynku obecnie jest wiele placówek, które oferują opiekę nad najmłodszymi. Jak zatem wybrać dobrze? Na co zwrócić uwagę przy zapisie? Kiedy zapisać dziecko do żłobka? Na te, i na wiele innych pytań postaramy się dziś znaleźć odpowiedź. Tym samym, mamy nadzieję, że naprowadzimy Was na właściwy trop poszukiwań żłobka idealnego i z naszą pomocą, Wasza pociecha trafi w wyjątkowe i bezpieczne miejsce.
Kiedy zapisać dziecko do żłobka?
Panuje trend, by zapisywać dziecko jeszcze zanim się narodzi! My mówimy stanowcze nie, bowiem nigdy nie wiesz, jak potoczą się pierwsze miesiące życia dziecka, czy w między czasie nie znajdziesz lub nie będziesz chciała znaleźć innej formy opieki nad maluszkiem. Jeśli zdecydujesz się zapisać do żłobka dziecko, które ukończyło 20 tygodni, warto rozejrzeć się za żłobkiem zaraz po porodzie. Jeśli masz czas, daj sobie i czas na poszukiwania. Optymalnym czasem, kiedy większość z nas decyduje się na żłobek to okres po pierwszych urodzinach. W takiej sytuacji wystarczy, że zrobisz rozeznanie i poszukasz żłobka mniej więcej pół roku przed zapisem.
Warto mieć czasowy zapas, bo po pierwsze w fajnych żłobkach ilość miejsc kurczy się z dnia na dzień, po drugie jeśli wytypujesz kilka miejsc, musisz mieć czas, by się spotkać i zobaczyć placówki.
Adaptacja
To kluczowa sprawa dla Twojego maluszka! Masz prawo do tego, żeby przez pierwsze dni przebywać z nim razem w sali i dać mu tyle czasu na zaadoptowanie, ile potrzebuje. Sugestie i zdania, że u nas rodzice nie są wpuszczani do sali powinny dać Ci do myślenia. Naszym zdaniem, malec powinien przez pierwsze dni przebywać w placówce w obecności rodzica. Dla niego żłobek to zupełnie nowa przestrzeń, nowe osoby, dźwięki. To nowy świat – inny od tego, który znał, leżąc na dywanie w bezpiecznym domu z mamą!
Lokalizacja
Ta jest ważna, ale nie najważniejsza. Zdarzają się rodzice, którzy dla dobrego żłobka będą wozić dziecko na drugi koniec miasta. Będą tacy, którzy nie będą mieli wyjścia, bo w pobliżu ich miejsca zamieszkania nie ma placówki żłobkowej. Wreszcie będą tacy, którzy z różnych przyczyn, będą brali pod uwagę placówki w najbliższej okolicy swojego domu. Każdy z nas jest różny i każdy kieruje się innymi przesłankami, wybierając żłobek.
To, na co warto zwrócić uwagę to droga do żłobka. Czy będę stał w korkach godzinami – co znacznie wydłuży czas dotarcia do pracy i do domu, czy tylko chwilę. Czy będę miał gdzie zaparkować, żeby sprawnie zaprowadzić dziecko do placówki. Czy może kierując się lokalizacją najbliżej domu, czy jestem w stanie zagwarantować maluszkowi codzienny spacer.
Wielkość grupy
W małych żłobkach grupy – zwłaszcza te najmłodsze – są bardzo kameralne, liczą często do 8 osób. Przeważnie jednak standardem są grupy około 16 osobowe (już wśród starszych, powiedzmy 2-letnich dzieci). W placówkach publicznych często w grupie jest dużo więcej dzieci. Wielkość grupy jest ważna, ale pamiętajmy, że ilość opiekunów i przestrzeń determinowana jest już ogólnopolskimi przepisami. Warto jednak przy zapisie do żłobka zwrócić uwagę na ilość dzieci w grupie oraz ilość opiekunów, która daną grupą się zajmuje.
Czas na świeżym powietrzu
W Bajkowej i Tęczowej Krainie bardzo pilnujemy, by dzieci wychodziły na zewnątrz. W naszym regionie powstaje coraz więcej placówek, gdzie dzieci spędzają czas na placu zabaw codziennie. Wśród najmłodszych, niechodzących często jeszcze dzieci, może to być problematyczne. Dlatego warto wybrać placówkę z własnym tarasem czy ogrodem, tak była możliwość dla wszystkich codziennego wychodzenia. W placówkach żłobkowych dostępne są także wózki, dzięki którym można spacerować do woli.
Zajęcia dodatkowe
To ważny element, na który warto zwrócić uwagę. Zajęcia dodatkowe, prowadzone przez opiekunów lub osoby z zewnątrz mogą urozmaicić codzienny żłobkowy dzień. W ramach zajęć bardzo często pojawia się język angielski – stawiamy na języki obce tak wcześnie, bowiem wiemy, iż dziecko najszybciej i najlepiej uczy się przez swoje pierwsze 6 lat życia. A przez pierwsze 3 lata robi to zupełnie nieświadomie i bez wysiłku. To pozwala na lepszy start w późniejszej, edukacyjnej drodze. Lubianą formą zajęć jest też dogoterapia, podczas której maluszki uczą się obcowania ze zwierzętami, zachowań względem nich i szacunku. Rytmika i muzykoterapia to kolejny obszar rozwoju dzieci – ruch, kształtowanie słuchu, słuchanie muzyki pozwala na wyciszenie lub wyzwolenie emocji i dziecięcej ekspresji. Wśród oferty pojawiają się też zajęcia bajkoterapii i zajęć plastycznych czy sensoplastycznych.
Pamiętajmy również o roli zabawy swobodnej dziecka. Zatem dobrze wybrać placówkę, w której zachowany jest balans pomiędzy zajęciami a zabawą swobodną.
Godziny otwarcia
To ważne dla rodziców przez wzgląd na godziny pracy. Są placówki czynne od godziny 7.00, jednak dla osób, które o 7.00 muszą być już w pracy, to zdecydowanie za późno. Zdarzają się miejsca, jak nasza Tęczowa Kraina czynna od 6.00 lub 6.30, co pozwoli spokojnie zaplanować dzień i poranek.
Kadra
Zmorą żłobków jest wciąż zmieniająca się kadra. Zapisując dziecko do żłobka dobrze zweryfikować, jak często zmieniają się w nim ciocie. Dla maluszków stałość to podstawa dobrego funkcjonowania, więc zmiana opiekunek co kilka tygodni może powodować dyskomfort wśród malców.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo naszych dzieci to jedna z kluczowych spraw. Wybierając placówkę, sprawdź czy działa domofon, czy każdy może wejść do środka. Ważną sprawą jest także odbiór dzieci. Tutaj rodzice powinni przekazać upoważnienia bliskich, którzy mogą odbierać dzieci. Placówka powinna też być zamknięta w ciągu dnia, tak by nie było ryzyka, iż dziecko może się od niej się oddalić czy samemu opuścić plac zabaw.
Wyżywienie
Fajnie, jak jest różnorodne i bogate w warzywa oraz sezonowe owoce. Dobrze, jeśli posiłki są zbilansowane i dziennie dzieci mają wybór. Własna kuchnia dostępna jest w bardzo nielicznych placówkach, dlatego warto sprawdzić firmę, która dostarcza posiłki do żłobka.
Rozmowa i spotkanie
Zanim podejmiesz decyzję, który żłobek wybrać – umów się w swoich wytypowanych miejscach na rozmowę, zobacz jakie dokumenty otrzymasz, obejrzyj sale zabaw, odpoczynku, zapytaj o kuchnię i inne frapujące Cię rzeczy. Po prostu, spotkaj się i porozmawiaj. Czasami to pierwszy i najważniejszy krok, bo osoby z którymi się spotykamy będą różne. Nasza intuicja z pewnością nam też podpowie, co zrobić dobrze.
Wybór żłobka
KROK 1: Wybierz kilka placówek, które w pierwszym odbiorze wydadzą Ci się idealne. Zdecyduj na podstawie tego, co widzisz na stronie, na facebooku czy też kierując się opiniami znajomych oraz lokalizacją.
KROK 2: Umów się na spotkanie. Porozmawiaj na żywo. Zobacz miejsce, zobacz dojazd do niego, plac zabaw, sale zabaw, łazienki, stan zabawek. Zobacz, jakie dokumenty poza umową dostaniesz – czy będzie tam kwestionariusz, w którym odpowiesz na pytania dotyczące dziecka, jego rozwoju, przyzwyczajeń, czy otrzymasz „listę-wyprawkę”. Zobacz z kim rozmawiasz.
KROK 3: Przeanalizuj i porównaj miejsca, w których byłaś i na podstawie zebranych informacji wybierz żłobek dla swojego maluszka! Teraz wystarczy tylko podpisać umowę!