Czy to właściwy czas na żłobek? To pytanie, które zadaje sobie pewnie wielu z Was – rodziców. Czy to właściwy czas, czy warto, czy to zbędne, jaki żłobek, czy dziecko sobie w nim poradzi. Pytań jest wiele i na wiele z nich odpowiedzi musicie znaleźć sami. My jednak możemy Wam podpowiedzieć kiedy myśleć o żłobku, jak go wybrać, by dziecko było w nim bezpieczne i szczęśliwe. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Wam podjąć decyzję i odpowiedzieć na pytanie, czy to już ten czas, czas na żłobek.
Oswajanie miejsca
Zaplanuj spacer w okolicach żłobka – jeśli już go wybrałaś (o tym, czym się kierować przy wyborze, napiszemy dla Was wkrótce). Jeżeli żłobek jest położony niedaleko Waszego miejsca zamieszkania, możesz spacerować wokół niego częściej. Na spacerach warto pokazywać dziecku budynek, opowiadać o tym miejscu ciepło i przyjaźnie. Jeśli macie możliwość, możecie poprzyglądać się dzieciom bawiącym w ogrodzie czy rodzicom, którzy odprowadzają tam swoje dzieci.
Ten żłobek
Kiedy wybierzesz odpowiednią placówkę, umów się na wizytę. Bezpośredni kontakt, rozmowa na pewno pomogą rozwiać wątpliwości, a także wskażą odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Warto zapoznać się z ofertą żłobka, przejrzeć wcześniej stronę internetową, przygotować sobie pytania, które nas nurtują. Warto po prostu zobaczyć miejsce, w którym Twoje dziecko będzie się bawić, spać, jadać posiłki, spędzać czas. Warto zapytać ile dzieci będzie w danej grupie, kim są opiekunowie. Na takim spotkaniu dowiesz się też, co jeszcze musisz zrobić, jakie informacje i dokumenty są niezbędne, by zapisać dziecko do wybranego żłobka.
Rozstanie
Dla niektórych rodziców może być bolesne, jedni potrzebują mniej, drudzy więcej czasu na to, by móc zacząć funkcjonować bez malucha nieustannie. Warto to ćwiczyć i trenować. Jak? Zostawiaj swoje dziecko pod opieką zaufanej osoby. Dzięki temu maluszek nabierze przekona i zaufania, że rozstanie zawsze kończy się powrotem mamy i taty. Zawsze żegnaj się z dzieckiem i nigdy nie wychodź bez uprzedzenia. Zawsze powiedz kiedy wrócisz, tak by maluch nie czuł się porzucony. Warto też spróbować zostawić malca na noc u babci lub cioci – dokładnie umawiając się na powrót i odbiór dziecka. Postaraj się być wtedy zgodnie z umową, na czas.
Przekonany rodzic = szczęśliwe dziecko
Nie podejmuj decyzji pochopnie. Sama musisz być przekonana raz, do tego by dziecko poszło do żłobka, dwa do tego, że wybrany przez Was żłobek jest odpowiedni. Jeśli wybrana placówka przy bliższym poznaniu budzi Twoje zastrzeżenia i wątpliwości – lepiej zrezygnuj i poszukaj innego miejsca, tak by nie stresować dziecka zmianą miejsca, po ewentualnym zapisaniu, a następnie zmianie decyzji.
Zaufanie
Początki i rozstania są zwykle trudne i wymagają czasu, ale z perspektywy późniejszych lat, z pewnością warto podjąć tę decyzję. Jeżeli obdarzysz zaufaniem wybrany żłobek, to Twoje dziecko również będzie je tam czuło, będzie czuło się bezpiecznie, zaufa opiekunom. Dla dzieci ważne jest poznanie nowych przyjaciół, odkrywanie nowych miejsce – to pobudza ich ciekawość, uczy działania w grupie, uczy wykonywania nowych zadań, a przy tym buduje pewność siebie i wiarę we własne siły oraz możliwości. A to najlepsze, co możesz dać dziecku, by jego rozwój był jeszcze lepszy.
Umiejętności, jakie dziecko zdobędzie w żłobku, staną się nieocenioną wartością na późniejszym etapie rozwoju i funkcjonowania w społeczności. Najpierw w przedszkolu, następnie w szkole, i dalej – w każdym etapie życia. A to, jak pisaliśmy wyżej, jedna z lepszych rzeczy, jaką możesz mu dać. I warto o tym pomyśleć, podejmując decyzję. Nigdy też nie strasz dziecka żłobkiem, nie mów, że je tam zostawisz za karę… Żłobek to miejsce, które ma być przyjazne i radosne, wywoływać uśmiech i zadowolenie Twojego maluszka. Warto, by wiedział, że to miejsce, które Ty dla niego wybrałaś, które jest ciepłe, cudowne i bezpieczne. Unikaj rozmów o obawach i lękach związanych ze żłobkiem przy dziecku. Pamiętaj też, że to Ty musisz podjąć decyzję – przemyślaną i nie wykreowaną na siłę.