Rozwój najważniejszy!

Prawidłowy rozwój i zgodny z normą, dodajmy! Każda mama po urodzeniu dziecka marzy o tym, by zdrowo i prawidłowo się rozwijało, tak jak zapisane jest to w wielu kalendarzach, krok po kroku – książkowo. Od pierwszego obrotu po pierwszy krok. Od pierwszej samogłoski po całe zdanie. My – specjaliści na co dzień pracujący z dziećmi – również o tym marzymy, bo chcemy jak najlepszego startu dla każdego dziecka i chcemy od pierwszych chwil wspierać w tym rozwoju. Każdy rodzic czuje niepokój kiedy coś nie zadziało się wtedy, kiedy powinno. I czasami nawet dość szeroka norma nie uspokaja.

Obecnie mamy o wiele większe możliwości niż kiedyś jeżeli chodzi o obserwację małych dzieci i ich diagnozowanie. Praktycznie wszędzie dostępne są informacje, co i kiedy powinno się zadziać, co robić kiedy dany krok rozwojowy nie nastąpi, kiedy udać się z dzieckiem na konsultację do logopedy czy fizjoterapeuty. I korzystajmy z tego! Korzystajmy i przede wszystkim – słuchajmy swojej intuicji. Z doświadczenia wiemy, że ona nie zawodzi. I jeżeli coś niepokoi rodzica – zwłaszcza mamę, bo mamy mają jakiś niezwykły dar intuicyjny – konsultujmy! Nie bójmy się specjalistów i poradni psychologiczno-pedagogicznych, bo tam uzyskamy pomoc, która sprawi, że maluch będzie lepiej funkcjonował. Bardzo wiele nieprawidłowości rozwojowych można „naprawić” zanim wyrządzą większe szkody, o ile odpowiednio wcześnie wychwycimy problem. Kiedy okaże się, że zaburzenia rozwojowe są poważniejsze, warto działać szybko i zorientować się w temacie Wczesnego Wspomagania Rozwoju czy kształcenia specjalnego. To wielokrotnie pozwoliło na większy komfort dziecka, lepsze funkcjonowanie – mniej stresujące, lepsze osiąganie wyników jego pracy, a nawet na całkowite zniwelowanie problemów rozwojowych.

Warto udać się na wstępną konsultację z małym dzieckiem w pierwszych miesiącach życia, nawet jeśli nic nas nie niepokoi, bowiem zawsze warto sprawdzić, czy rozwój przebiega prawidłowo, a przy pomocy ćwiczeń fizjoterapeutycznych ten rozwój wspierać! Bardzo często także fizjoterapeuci zajmujący się małymi dziećmi pomagają poznać tajniki przyjaznej pielęgnacji. A my podpowiadamy, że warto je znać. Pielęgnacją dziecka zajmujemy się każdego dnia, wielokrotnie je podnosimy i odkładamy, nosimy – warto wiedzieć, jak robić to poprawnie i przy okazji tych zwykłych czynności również wspierać rozwój maluszków. Kolejnym kluczowym momentem, wartym wizyty u specjalisty, jest wiek kiedy szykujemy się do szkoły. Warto sprawdzić gotowość szkolną dziecka – bowiem, to nie tylko odpowiedni wiek determinuje gotowość, ale szereg procesów, zachowań i umiejętności, które powinny zostać nabyte przed rozpoczęciem etapu edukacji wczesnoszkolnej. Gotowość szkolna jest bardzo ważna i warto ocenić ją z poziomu specjalisty. Można zrobić to całościowo przy pomocy programu odruchowego, z udziałem którego pracują i diagnozują specjaliści INPP, czyli osoby zajmujące się odruchami pierwotnymi i ich następstwem – w przypadku wygaśnięcia zbyt późno.

Wiele poradni – w tym nasza – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Tutti często organizuje dni otwarte, spotkania dla rodziców, czy tak jak w naszym przypadku bezpłatne konsultacje ze specjalistami. W Katowicach na takie spotkania, które nazwaliśmy „Porozmawiajmy o!” można się umawiać do końca lutego. Wiemy, że rozmowa jest kluczowa, by diagnozować, badać problemy. Wiemy, że bardzo często rodzice nie mają z kim porozmawiać o tym, co ich niepokoi, bowiem nadal pokutuje opinia, że dziecko z czegoś wyrośnie, że chłopcy robią coś później, że w naszej rodzinie też tak było… Takie „rady” bardzo często powodują, że rodzice nie interweniują albo robią to za późno. My zachęcamy całym sercem, by jednak o problemach rozmawiać i wybierać specjalistów, którzy wiedzą co robią!

Obecnie też prowadzimy zajęcia WWR w ramach rządowego projektu „Za życiem”, do którego również serdecznie zapraszamy tych, którzy chcieliby uzyskać kolejne, bezpłatne godziny wsparcia dla swojego dziecka w ramach WWR.

Z kolei każdego dnia możecie się umówić na konsultację czy terapię do wybranego specjalisty: logopedy, neurologopedy, fizjoterapeuty, terapeuty SI, psychologa czy pedagoga specjalnego. W Tutti zajmujemy się również pracą w oparciu o metodę INPP i ocenę odruchów pierwotnych, a także diagnozą interdyscyplinarną małego dziecka.

Zobacz także:

Diagnoza interdyscyplinarna
Gotowość szkolna
Metody pracy WWR
Diagnoza interdyscyplinarna małego dziecka
INPP