Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to już nie tylko pierwszy dzień wiosny. To bardzo ważna data w kalendarzu, bo od 2012 roku patronuje mu ONZ, a to za sprawą tego, iż 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa – święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa i symbolizuje trzeci chromosom (zamiast dwóch) w dwudziestej pierwszej parze – jego obecność to przyczyna tej choroby: fachowo nazywanej trisomią chromosomu 21.

Celem święta jest podniesienie poziomu świadomości dotyczącej życia osób z zespołem Downa, a symbolem stały się dwie skarpetki nie do pary – im bardziej dziwne i kolorowe, tym lepiej. Wszystko po to, by w tym dniu każdy z nas mógł stać się trochę inny. Wyglądając nieco inaczej niż na co dzień, dajemy jasny sygnał, iż akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa. Charakter dwóch różnych skarpetek jest bardzo radosny i ujmujący. Warto w tym dniu nieco się odmienić! Dlatego dziś nasze dzieci mają na swoich stopach dwie różne skarpetki!

Po co to robimy? Jesteśmy PRZEDSZKOLEM INTEGRACYJNYM, wśród naszych podopiecznych znajdują się dzieci z zespołem Downa, którym na co dzień pomagamy, a pozostałe dzieci uczymy tolerancji i akceptacji. Oswajamy także z chorobą i udowadniamy, iż poprzez odpowiednią terapię i specjalistyczną pomoc, którą dzieci otrzymują w naszej placówce każdego dnia, pracę z terapeutami i odpowiednio ustaloną – mocno indywidualną terapię, dzieci z zespołem Downa mają szansę na lepsze życie i rozwój. To się po prostu dzieje, a w Bajkowej Krainie są tego naoczne przykłady! Tłumaczymy co to za choroba, skąd się bierze i że dzieci z zespołem Downa nie trzeba się bać – trzeba akceptować i bawić się z nimi dokładnie tak samo, jak z innymi. Nasze przedszkolaki zastanawiają się nad tym, jak można takim dzieciom pomóc, co można zrobić, by nie czuły się odrzucone. Uczymy akceptacji, zrozumienia i tolerancji. Tak bardzo potrzebnej w dzisiejszym świecie. Często też wykonujemy różne ćwiczenia z dodatkowym utrudnieniem, by pokazać, że dzieci z zespołu Downa mogą nieco inaczej niż my się rozwijać, a co za tym idzie radzić sobie z niektórymi czynnościami również inaczej.

Bajkowa Kraina to miejsce dla wszystkich dzieci. Nasze zajęcia integracyjne, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Tutti realizują swoje cele i zadania, wspierając tych, którzy nie są w stu procentach identyczni jak my.

21 marca to ważne święto!