Wielu rodziców chcąc zapisać dziecko do placówki przedszkolnej napotyka często na dwa problemy – po pierwsze, większość placówek przedszkolnych przyjmuje dzieci, które ukończyły 3 rok życia, po drugie – dziecko musi potrafić samodzielnie korzystać z toalety / nocnika. Pieluszka nie wchodzi w grę! Z jednej strony jest to zrozumiałe, bowiem przedszkole kojarzy się z samodzielnością i edukacją. Realizujemy w nim przecież przedszkolną podstawę programową opracowaną przez MEN, chcemy by nasze dzieci uczyły się samodzielności. Z drugiej strony jednak wiemy, że nie wszystkie dzieci są takie same, nie wszystkie wcześniej chodziły do żłobka i nie wszystkie w tym samym okresie życia potrafią rozstać się z pieluchą. Zwłaszcza jeżeli mówimy o dzieciach z zaburzeniami rozwojowymi czy takich, u których ten rozwój jest w pełni prawidłowy, ale dziecko potrzebuje większej ilości czasu na poszczególne jego etapy. Nasza Bajkowa Kraina to przedszkole z oddziałami integracyjnymi. Nie wyobrażamy sobie byśmy mogli odmówić rodzicom przyjęcia dziecka, które dalej nosi pieluszkę. Bez względu na to, czy rozwija się prawidłowo, czy mamy do czynienia z zaburzeniami. Dlatego do grupy maluszków zapraszamy wszystkie maluchy! Te w pieluchach, i te bez!
Grupa maluszków to u nas także trochę inny wiek niż w większości placówek przedszkolnych. Kończąc 2,5 roku dziecko może zostać przyjęte do naszego przedszkola. Dlaczego? Bo na co dzień, w żłobkach pracujemy z dziećmi o wiele młodszymi i mamy doświadczenie także w opiece nad maluchami. Bo bardzo często (zwłaszcza uczęszczając do żłobka) dzieci rozwijają się szybko i zdecydowanie lepiej przenieść je do grupy starszej, przedszkolnej niż zostawiać z dziećmi, których etap rozwoju jest niższy. Maluch chce dorównać innym, podpatruje co robi starszy kolega, staje się bardziej samodzielny. Zasada ta dotyczy także „dzieci domowych” – bardzo często nie trzeba czekać z rozpoczęciem przedszkola do ukończenia 3 lat. Swoją propozycją grupy maluchów wychodzimy na przeciw tym rodzicom, którzy chcieliby przedszkolną przygodę rozpocząć wcześniej.
Co z tymi pieluchami? Problem jest złożony. Bardzo wielu psychologów uważa, że nocnikowanie należy rozpocząć wtedy, kiedy dziecko jest na to gotowe, kiedy w jakiś sposób sygnalizuje nam potrzebę fizjologiczną. Zwykle dzieje się to około 2 roku życia, niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, inne mniej. Nie wymagajmy jednak od maluchów, by przed ukończeniem roku samodzielnie załatwiały swoje potrzeby na nocniku! Tutaj nie oszukamy natury, a to dojrzałość układu nerwowego ma znaczenie dużo większe niż nasze chęci. By mózg dziecka kontrolował te potrzeby, mięśnie muszą się prawidłowo kurczyć i rozluźniać, a maluch musi nad tym zapanować. Oswajamy oczywiście dzieci w żłobku z nocnikiem, toaletą – czytamy bajki o nocniczku, prowadzimy do toalety, sadzamy na nocniku. Wszystkie nasze kroki mają pomóc Wam – rodzicom w późniejszym odpieluchowaniu malca. Zdarza się – zwłaszcza wśród dzieci z zaburzeniami rozwojowymi – że nie wszystko idzie gładko i zgodnie z kalendarzem. Czasami 2,5 roku to niewystarczający wiek – dziecko do 3 roku życia rozwija się bardzo dynamicznie i ma wiele rzeczy do opanowania, od etapu raczkowania przeszedł do chodzenia, musi nauczyć się kontrolować swoje ciało i komunikować z nim. Nie zawsze w pierwszej kolejności pokocha nocnik. My to wiemy, dlatego w grupie maluszków można funkcjonować nadal z pieluszką!
Nasze zadanie? To wspieranie Was – drodzy rodzice w przygotowaniu do nocnikowania. Pomożemy tym, którym ciężko rozstać się z pieluszką. Robimy to z głową, nie wyrządzając krzywdy dziecku. Jeśli szukacie przedszkola, a Wasz maluch nadal kocha pieluszkę – zapraszamy Was do naszej grupy 2,5 – 3-latków. To tu dzieci uczą się samodzielności, a my pomagamy w najprostszych codziennych czynnościach!
Zapraszamy do grupy maluszków dzieci w wieku 2,5 – 3 lat!
Jeżeli Twoje dziecko nadal nosi pieluszkę – poradzimy sobie z tym wspólnie, pomagając Wam w nocnikowaniu!