Rodzice to najważniejsze osoby w życiu dziecka. Nie jest to żadną tajemnicą, tak po prostu jest. To, jak traktujesz swoją pociechę, jak wychowujesz dziecko ma ogromny wpływ nie tylko na jego rozwój, ale na jego dorosłe życie. A jak wiemy, dorosłość trwa zdecydowanie dłużej i bywa dużo bardziej problematyczna, niż okres beztroskiego dzieciństwa. Warto to dostrzec w codziennym zachowaniu i wychowaniu. Jak wychowywać mądrze?
- Dziecko jest bardzo delikatną istotą. Traktuj je z delikatnością. Nigdy nie potrząsać małym dzieckiem, nie postępuj z nim w gwałtowny sposób, bo możesz uszkodzić jego mózg i organy wewnętrzne.
- Nie bij dziecka. Nie dawaj mu klapsów. Nie stosuj też innych form przemocy. Narusza to godność dziecka, zaburza jego zdrowy rozwój emocjonalny, uczy przemocy, a w dodatku jest sprzeczne z prawem.
- Nie krzycz na dziecko i nie odzywaj się do niego w niegrzeczny sposób. Niszczy to jego poczucie własnej wartości, często wzbudza złość i czy nieuprzejmego zachowania wobec innych. To w jaki sposób mówisz ma wpływa na to, w jaki sposób ono będzie się odnosiło do swoich rówieśników, Ciebie i innych.
- Nie strasz dziecka – lęk to zły doradca, ten tutaj odbiera siłę i rodzi bezradność. Osoby silne i odważne zdecydowanie lepiej radzą sobie w życiu. Zadbaj o osobowość swojego dziecka od wczesnych lat dzieciństwa.
- Nie wyśmiewaj dziecka, nie upokarzaj go, nie nazywaj obraźliwie i lekceważąco. Nie wprowadzaj w stan zakłopotania, bo niszczy to jego radość życia i poczucie własnej wartości. Krzywdząca jest także obojętność wobec dziecka.
- Nie oceniaj i nie krytykuj dziecka – zwłaszcza publicznie. Odbiera mu to swobodę, odwagę i wiarę w siebie. Jeśli nie podoba Ci się jakieś jego zachowanie – odnieść się do twego zachowania, a nie do cech czy zdolności dziecka.
- Nie mów: Jesteś głupia. Jesteś zły. Powiedz to inaczej: Nie można niszczyć zabawek. Nie zabieramy cudzych rzeczy.
- Nie porównuj dziecka z innymi dziećmi ani negatywnie ani pozytywnie. Zarówno stwierdzenie Jaś zawsze umie, a ty nigdy, jak i Jesteś najmądrzejsza ze wszystkich dzieci w grupie są niewychowawcze. Kompleksy i megalomania utrudniają życie i psują relacje z innymi ludźmi.
- Nie wyręczaj dziecka w tym, co potrafi już zrobić samo, także w zakresie samoobsługi i sprzątania po sobie. Chcesz przecież wychować samodzielnego i kompetentnego człowieka.
- Nie przerzucaj na dziecko odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo. Owszem, trzeba ostrzegać dziecko, zwracać uwagę na to, co może być niebezpieczne, ale pamiętaj, że to nie zwalania dorosłych z ciągłego czuwania nam nim.
- Nie obarczaj dziecka winą za swoje problemy, niepowodzenia czy złe samopoczucie. Nie zaspokajaj też swoich niespełnionych marzeń, ambicji i potrzeb poprzez dziecko – możesz je okaleczyć psychicznie i znacznie utrudnić dorosłe życie i funkcjonowanie.
- Nie pozwalaj, by w domu telewizor był włączony cały czas, bo dziecko bardzo szybko się od niego uzależni. W żadnym wypadku nie umieszczaj w pokoju dziecięcym ani telewizora ani komputera – pozostaw je we wspólnej, domowej przestrzeni.
- Nie poganiaj dziecka, by szybciej stało się dorosłe i dało Ci spokój. Bez długiego i dobrego dzieciństwa trudno wyrosnąć na dojrzałego, twórczego i szczęśliwego człowieka.
Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że powinniście być przede wszystkim opiekunami i przewodnikami w świeci dzieci. A w świecie dorosłych jego obrońcą, nie zaś postrachem czy napastnikiem. Dobre dzieciństwo, troska, miłość i radość z pewnością przełożą się na jego dorosłe i dojrzałe już życie. A Wy postępując właściwie, macie szansę, by wychować osobę, która będzie twórcza, szczęśliwa i zdolna do współżycia z innymi w społeczeństwie.